Curriculum vitae

  Thomas Kolding Pileborggade 31, 4100 Ringsted +45 26 19 97 60 art@thomaskolding.com   www.thomaskolding.com  

Uddannelse 1988 – 93 Danmarks Design Skole, afgang fra Institut for Rum  

2020 Jan – Feb: ”Krigen har ikke et kvindeligt ansigt” – Tværkunstnerisk arbejde med billedkunst og teater – på turné 2019  ”Krigen har ikke et kvindeligt ansigt” – Tværkunstnerisk arbejde med billedkunst og teater – på turné Sommerudstillingen Masnedøfortet

2018 Sommerudstillingen Masnedøfortet Udsmykning VUC, Næstved Div kunstforeningsudstillinger

2017 Sommerudstillingen Masnedøfortet Div kunstforeningsudstillinger Rygoperation og uarbejdsdygtig det meste af et års tid.

2016 Dimension, Rundetårn, København Sommerudstillingen, Masnedø Fortet, Vordingborg Separatudstilling, Galleri Claus C, København Vægudsmykning, Beierholm Revision, Vordingborg afd.

2015 Sommerudstillingen, Masnedø Fortet, Vordingborg

2014 Sommerudstillingen, Masnedø Fortet, Vordingborg Soloudstilling, Galleri X, Rungsted REmantics, Galleri V58, Aarhus

2013 Separatudstilling, galleri Jäger og Jansson, Lund (Se) Karlsruhe Art Fair courtesy galerie Holbein Sommerudstilling, gruppeudstilling galleri V58 Sommerudstilling galleri Elander, Tisvilde m. Helle Crawford Ram Ind, Næstved m. Helle Crawford ’Intermezzo’ separatudstilling galleri Claus C ’Humans’ gruppeudstilling galleri V58 2012 V 58 værker i kommission Galleri Holbein 4, separatudstilling, Hannover Gruppeudstillinger Galleri Claus C sommer og vinter

2011 Vordingborg Kommune bestillingsopgave 75 litografier Bgk udsmykningsopgave Retro Yves Klein # 1STARS Liveperformance (maling på danser) under live koncert med ’Valravn’ Galleri Claus C ‘People’ separatudstilling Lys over Lolland ‘Tomorrow, Tomorrow and Tomorrow’ rum og lydinstallation Galleri Jäger og Jansson, separatudstilling, Lund Sverige 2010 Lys Over Lolland: ’Crossing Borders’ 37 meter tunnel, Rum- og lydinstallation Div. Kunstforenings udstillinger i årets 10 mdr.

2009 Prøvehallen: ’A Perfect View’ rum –og lydinstallation   Prøvehallen: Paradise Found, rum –og lydinstallation   Gruppeudstilling galleri Lars Borella ’Familien’, kurator og medudstiller   div. Kunstforeninger.   Separat udstilling Galerie Holbein i Hannover, Tyskland: ’Escape the Nest’  

2008   Separatudstilling Kunsthuset: ’Getroffen’,   Galleri Frida Sverige gruppeudstilling over temaet: 350 året  

2007   Div. kunstforeninger i årets 12 mdr.  

2006   Separatudstilling ”Moments”, galleri Kunsthuset, malerier, div. kunstforeninger   STARS vol. 1 Det kunstproducerende spillested, 5 koncerter   2005   Charlottenborgs Forårsudstilling, ’Søde Far’ – en rum- og lydinstallation  

2004   Separatudstilling ”Tanzmensch´s”, Galleri Kunsthuset   

Legater   2009 L.F. Foghts Fond  

2009 Valby Billedråds legat og Københavns Kommunes Billedkunstudvalg  

2002 Arbejdslegat Statens Kunstfond Teater-og filmudvalget  

2002 Arbejdslegat Statens Kunstfond Teater-og filmudvalget  

1999 Studierejselegat til New York, scenografernes ophavsretsfond  

1998 Studierejselegat til Berlin, scenografernes ophavsretsfond  

1997 Studierejselegat til Barcelona, scenografernes ophavsretsfond  

1995 Arbejdslegat Statens Kunstfond Teater-og filmudvalget  

Events  /udsmykning

2007 STARS vol. 2 Det kunstproducerende spillested 5 koncerter   2003 PQ-03 Design af den danske stand på Prag Quadrinalen   2001 ROOM SERVICE designer i forårets udsendelser af Room Service, Nordisk Film, TV 2

2000 HT´s Jubilæumsbus design af ledbus i forb. med H.T´s 50 års jubilæum  

1999 PQ-99 Design af den danske stand på Prag Quadrinalen    

Opgaver som scenograf  

2015   Mit mørke af Simone Isabel Nørgaard, Bådteatret   Jægerbruden af Weber, Det Kongelige Teater, scenograf assistent for Es Devlin  

2014   Pippi af Astrid Lindgren og Sebastian, Bremen Teater   Spurven Edith Piafs sidste år, Landsteatret   Sommerspil Rønne Teater  

2012   Forbrydelse og straf af Dostojvskij, Grønnegade Teater   Små grå løgne af Simon Brett, Landsteatret   Noras Børn af Jon Hasle, Team Teatret  

2011   Cafe Olfert, afgangsforestilling Teaterskolen Holberg  

2010   Judy Garland af Peter Tulliger, Landsteatret   2009   Returrejsen fra Moskva af Wiliam Nicholson, Landsteatret   Roberto Zuccho, afgangsforestilling Teaterskolen Holberg  

2008   Lærenemme Rita af Villy Russel, Landsteatret

2007   Svend Tveskæg af Nina Bassett, Frederikssund Spillene,  

2006   Harald Blåtand af Nina Bassett, Frederikssund Spillene,  

2005   Barnet i papkassen af og med Pd2, Teater Kaleidoskop   Thyra Danegod af Nina Bassett, Frederikssund Spillene,  

2004   Ballet på Kastellet Open Air, dekoration til Den Kongelige Ballet   Leif den lykkelige af Nina Bassett, Frederikssund Spillene,   Langt ude – og inde Genopsætning med Pd2, Får 302  

2003   Brokks besværgelse af Jesper Wittenburg, Frederikssund Spillene,   Dørmænd af John Godber, Teater Vestvolden   Rundt om Oswald af Klaus Rifbjerg, Privatteatret og turné  

2002   Den uheldige af og med Project D2, Teater Får 302   Holger harehjerte af Jesper Wittenburg, Frederikssund Spillene   Langt ude – og inde… af og med Project D2, Teater FÅR 302   Egills saga af Josephine Ottesen, Teatret Gadesjakket  

2001   På sporet af mennesket restaurering af udstilling for National Museet   Garys House af Debra Oswald, Vendsyssel Teater   Sigurd Dragedræber af Bent Nørgaard m. Teatergruppen Gadesjakket   Enetime og Krapps sidste bånd af Ionescu og Beckett, Folketeatret, Hippodromen  

2000   Mysteriet om den skaldede abe af G. Campeotto, Zangenbergs teater   Rottesken Opera-performance af Gunnar Møller-Pedersen, med Cantabile 2   Og aldrig skal vi skilles af Jon Fosse, Folketeatrets Ung Scene   Natløberne af Moira Buffini, Sorte Hest  

1999   Judith af Howard Barker, Sorte Hest   Tanker af Kristian Ingimarsson, Kanonhallen”Junge Hunde” Festival,   Til Damaskus af August Strindberg, Göteborg StadsTeater   Blyknud fra Oklahoma af G. Campeotto, Zangenbergs Teater  

1998   Køkkenelevatoren af Harold Pinter, Folketeatrets Ung Scene   Kreditorer & Den stærkeste af August Strindberg, Hippodromen, Folketeatret   Cha-Cha-Cha af & med Comedievognen, turnéforestilling   Kendte ansigter, blandede følelser af Botho Strauss, projekt på Hotel Mercur  

1997   Insomnia & Storinkvisitoren af George Tabori, turné v.Hvidovre Teater   Danmarks-krøniken af og med Timm og Gordon, Det Danske Teater   Viceværten af Harold Pinter, Teatret ved Sorte Hest  

1996   3 Dødelige Doser af D. Mamet, E. May og W. Allen, Amager-scenen   Tryllefløjten af W.A.Mozart. Sydvestjysk Operaensemble   Historier fra et mørkekammer af Jürgen Wolff på Teatret ved Sorte Hest

1995 PQ-03 Design af den danske stand på Prag Quadrinalen   Titanics Undergang af Knud Åge Rasmussen, opera på Den 2 Opera   Kreditorer af August Strindberg på Folketeatrets Ung Scene   MCMVC Nyt Dansk Danseteater, Dansescenen   Snipers af og med Cantabile 2 i Kanonhallen   Dr. Liv af Leif Petersen, Egnsteatret Masken  

1994 Dødsenglen af J. Mølgaard og Gunilla Herminge, udendørsforestilling ved Roskilde Fjord Træ af og med Corona Danseteater, turneforestilling  

1993 Vinger af Henning Mortensen på Aarhus Teater, studioscenen  

1992 Wings af Arthur Kopitt, Københavneren,Tea. Bag Døren  

1991 Rytteren af H.C.Branner, Københavneren,Tea. Bag Døren   Franske Liljer af Jesper Uhrup Jensen i Kanonhallen  

Undervisningserfaring   

2014 Huskunstner i brobygning mellem ZBC og Vordingborg Gymnasium  

2013 Skolen for Kunst og Design i Århus   

2012 Huskunstner Næstved Gymnasium  

2011 Huskunstner Svend Gønge Skolen  

2008 Underviser i tegning og akvarel, Medborgarskolan, Lund på svensk  

2007 STARS vol. 2 Det kunstproducerende spillested 5 koncerter   Underviser i tegning og akvarel, Medborgarskolan, Lund på svensk  

2006 STARS vol. 1 Det kunstproducerende spillested, 5 koncerter   Dramalærer for 2. HF Næstved   Næstved amatørscene i basisscenografi + model og lyskoncept  

2003 – 08 Frederikssund Spillene, modeltilblivelse og kostumetegning  

2003 Prag Quadrienalen, asiatisk og østlig kontra vestlig scenografi   2000 Cantabile 2: School of Stage Arts 1 års afslutningsforestilling  

1999 Cantabile 2: School of Stage Arts1999 3 år. afgangsforestilling   Prag Quadrienalen, asiatisk og østlig kontra vestlig scenografi  

1995 Prag Quadrienalen, asiatisk og østlig kontra vestlig scenografi  

1987 Timelærer på Ærø Folkehøjskole, fag: tegning og maling 

Kontakt

  • All rights reserved 2022 © Thomas Kolding