Maler. Painter. Artiste Peintre

ThomasKoldingCurriculum vitae

 

Thomas Kolding

Nørregade 28A, 4.th. 1165 København K
+45 26 19 97 60

art@thomaskolding.com   www.thomaskolding.com

 

Uddannelse

1988 – 93 Danmarks Design Skole, afgang fra Institut for Rum

 

Udstillinger

2016

Dimension, Rundetårn, København

Kunst for Alle, Øksnehallen, København

Sommerudstillingen, Masnedø Fortet, Vordingborg

Separatudstilling, Galleri Claus C, København

Vægudsmykning, Beierholm Revision, Vordingborg afd.

2015

Sommerudstillingen, Masnedø Fortet, Vordingborg

2014

Sommerudstillingen, Masnedø Fortet, Vordingborg

Soloudstilling, Galleri X, Rungsted

REmantics, Galleri V58, Aarhus

2013

Separatudstilling, galleri Jäger og Jansson, Lund (Se)

Karlsruhe Art Fair courtesy galerie Holbein

Sommerudstilling, gruppeudstilling galleri V58

Sommerudstilling galleri Elander, Tisvilde m. Helle Crawford

Ram Ind, Næstved m. Helle Crawford

’Intermezzo’ separatudstilling galleri Claus C

’Humans’ gruppeudstilling galleri V58

2012

V 58 værker i kommission

Galleri Holbein 4, separatudstilling, Hannover

Gruppeudstillinger Galleri Claus C sommer og vinter

2011

Vordingborg Kommune bestillingsopgave 75 litografier

Bgk udsmykningsopgave

Retro Yves Klein # 1STARS Liveperformance (maling på danser) under live koncert med ’Valravn’

Galleri Claus C ‘People’ separatudstilling

Lys over Lolland ‘Tomorrow, Tomorrow and Tomorrow’ rum og lydinstallation

Galleri Jäger og Jansson, separatudstilling, Lund Sverige

2010

Lys Over Lolland: ’Crossing Borders’ 37 meter tunnel, Rum- og lydinstallation

Div. Kunstforenings udstillinger i årets 10 mdr.

2009

Prøvehallen: ’A Perfect View’ rum –og lydinstallation

Prøvehallen: Paradise Found, rum –og lydinstallation

Gruppeudstilling galleri Lars Borella ’Familien’, kurator og medudstiller

div. Kunstforeninger.

Separat udstilling Galerie Holbein i Hannover, Tyskland: ’Escape the Nest’

2008

Separatudstilling Kunsthuset: ’Getroffen’,

Galleri Frida Sverige gruppeudstilling over temaet: 350 året

2007

Div. kunstforeninger i årets 12 mdr.

2006

Separatudstilling ”Moments”, galleri Kunsthuset, malerier, div. kunstforeninger

STARS vol. 1 Det kunstproducerende spillested, 5 koncerter

2005

Charlottenborgs Forårsudstilling, ’Søde Far’ – en rum- og lydinstallation

2004

Separatudstilling ”Tanzmensch´s”, Galleri Kunsthuset

 

Legater

2009 L.F. Foghts Fond

2009 Valby Billedråds legat og Københavns Kommunes Billedkunstudvalg

2002 Arbejdslegat Statens Kunstfond Teater-og filmudvalget

2002 Arbejdslegat Statens Kunstfond Teater-og filmudvalget

1999 Studierejselegat til New York, scenografernes ophavsretsfond

1998 Studierejselegat til Berlin, scenografernes ophavsretsfond

1997 Studierejselegat til Barcelona, scenografernes ophavsretsfond

1995 Arbejdslegat Statens Kunstfond Teater-og filmudvalget

 

Events

2007 STARS vol. 2 Det kunstproducerende spillested 5 koncerter

2003 PQ-03 Design af den danske stand på Prag Quadrinalen

2001 ROOM SERVICE designer i forårets udsendelser af Room Service, Nordisk Film, TV 2

2000 HT´s Jubilæumsbus design af ledbus i forb. med H.T´s 50 års jubilæum

1999 PQ-99 Design af den danske stand på Prag Quadrinalen

 

Opgaver som scenograf

2015

Mit mørke af Simone Isabel Nørgaard, Bådteatret

Jægerbruden af Weber, Det Kongelige Teater, scenograf assistent for Es Devlin

2014

Pippi af Astrid Lindgren og Sebastian, Bremen Teater

Spurven Edith Piafs sidste år, Landsteatret

Sommerspil Rønne Teater

2012

Forbrydelse og straf af Dostojvskij, Grønnegade Teater

Små grå løgne af Simon Brett, Landsteatret

Noras Børn af Jon Hasle, Team Teatret

2011

Cafe Olfert, afgangsforestilling Teaterskolen Holberg

2010

Judy Garland af Peter Tulliger, Landsteatret

2009

Returrejsen fra Moskva af Wiliam Nicholson, Landsteatret

Roberto Zuccho, afgangsforestilling Teaterskolen Holberg

2008

Lærenemme Rita af Villy Russel, Landsteatret

2007

Svend Tveskæg af Nina Bassett, Frederikssund Spillene,

2006

Harald Blåtand af Nina Bassett, Frederikssund Spillene,

2005

Barnet i papkassen af og med Pd2, Teater Kaleidoskop

Thyra Danegod af Nina Bassett, Frederikssund Spillene,

2004

Ballet på Kastellet Open Air, dekoration til Den Kongelige Ballet

Leif den lykkelige af Nina Bassett, Frederikssund Spillene,

Langt ude – og inde Genopsætning med Pd2, Får 302

2003

Brokks besværgelse af Jesper Wittenburg, Frederikssund Spillene,

Dørmænd af John Godber, Teater Vestvolden

Rundt om Oswald af Klaus Rifbjerg, Privatteatret og turné

2002

Den uheldige af og med Project D2, Teater Får 302

Holger harehjerte af Jesper Wittenburg, Frederikssund Spillene

Langt ude – og inde… af og med Project D2, Teater FÅR 302

Egills saga af Josephine Ottesen, Teatret Gadesjakket

2001

På sporet af mennesket restaurering af udstilling for National Museet

Garys House af Debra Oswald, Vendsyssel Teater

Sigurd Dragedræber af Bent Nørgaard m. Teatergruppen Gadesjakket

Enetime og Krapps sidste bånd af Ionescu og Beckett, Folketeatret, Hippodromen

2000

Mysteriet om den skaldede abe af G. Campeotto, Zangenbergs teater

Rottesken Opera-performance af Gunnar Møller-Pedersen, med Cantabile 2

Og aldrig skal vi skilles af Jon Fosse, Folketeatrets Ung Scene

Natløberne af Moira Buffini, Sorte Hest

1999

Judith af Howard Barker, Sorte Hest

Tanker af Kristian Ingimarsson, Kanonhallen”Junge Hunde” Festival,

Til Damaskus af August Strindberg, Göteborg StadsTeater

Blyknud fra Oklahoma af G. Campeotto, Zangenbergs Teater

1998

Køkkenelevatoren af Harold Pinter, Folketeatrets Ung Scene

Kreditorer & Den stærkeste af August Strindberg, Hippodromen, Folketeatret

Cha-Cha-Cha af & med Comedievognen, turnéforestilling

Kendte ansigter, blandede følelser af Botho Strauss, projekt på Hotel Mercur

1997

Insomnia & Storinkvisitoren af George Tabori, turné v.Hvidovre Teater

Danmarks-krøniken af og med Timm og Gordon, Det Danske Teater

Viceværten af Harold Pinter, Teatret ved Sorte Hest

1996

3 Dødelige Doser af D. Mamet, E. May og W. Allen, Amager-scenen

Tryllefløjten af W.A.Mozart. Sydvestjysk Operaensemble

Historier fra et mørkekammer af Jürgen Wolff på Teatret ved Sorte Hest

1995

PQ-03 Design af den danske stand på Prag Quadrinalen

Titanics Undergang af Knud Åge Rasmussen, opera på Den 2 Opera

Kreditorer af August Strindberg på Folketeatrets Ung Scene

MCMVC Nyt Dansk Danseteater, Dansescenen

Snipers af og med Cantabile 2 i Kanonhallen

Dr. Liv af Leif Petersen, Egnsteatret Masken

1994

Dødsenglen af J. Mølgaard og Gunilla Herminge, udendørsforestilling ved Roskilde Fjord

Træ af og med Corona Danseteater, turneforestilling

1993

Vinger af Henning Mortensen på Aarhus Teater, studioscenen

1992

Wings af Arthur Kopitt, Københavneren,Tea. Bag Døren

1991

Rytteren af H.C.Branner, Københavneren,Tea. Bag Døren

Franske Liljer af Jesper Uhrup Jensen i Kanonhallen

 

Undervisningserfaring

2014 Huskunstner i brobygning mellem ZBC og Vordingborg Gymnasium

2013 Skolen for Kunst og Design i Århus

2012 Huskunstner Næstved Gymnasium

2011 Huskunstner Svend Gønge Skolen

2008 Underviser i tegning og akvarel, Medborgarskolan, Lund på svensk

2007 STARS vol. 2 Det kunstproducerende spillested 5 koncerter

Underviser i tegning og akvarel, Medborgarskolan, Lund på svensk

2006 STARS vol. 1 Det kunstproducerende spillested, 5 koncerter

Dramalærer for 2. HF Næstved

Næstved amatørscene i basisscenografi + model og lyskoncept

2003 – 08 Frederikssund Spillene, modeltilblivelse og kostumetegning

2003 Prag Quadrienalen, asiatisk og østlig kontra vestlig scenografi

2000 Cantabile 2: School of Stage Arts 1 års afslutningsforestilling

1999 Cantabile 2: School of Stage Arts1999 3 år. afgangsforestilling

Prag Quadrienalen, asiatisk og østlig kontra vestlig scenografi

1995 Prag Quadrienalen, asiatisk og østlig kontra vestlig scenografi

1987 Timelærer på Ærø Folkehøjskole, fag: tegning og maling